Taniec Mażoretkowy
Mażoretki, choć wywodzą się z Francji, największą popularność zyskały w Czechach i na Słowacji. To w tych krajach jest najwięcej grup mażoretkowych.
Początkowo tancerki występowały na paradach ulicznych, prezentując układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych. Zespoły mażoretek działają najczęściej przy miejskich domach kultury oraz orkiestrach dętych.
Obecnie głównym elementem tańca oraz pokazów grup mażoretkowych jest defilada (tj. układ taneczno-marszowy, wykonywany na pewnym odcinku drogi), ale coraz częsciej Mażoretki występują na scenie, prezentując układy taneczne, nie zawsze w towarzystwie orkiesty dętej, coraz częsciej do muzyki nowoczesnej.
Taniec mażoretkowy jest połączeniem wielu technik tańca. W choreografiach zespołów znajdziemy elementy tańca latynoamerykańskiego, klasycznego, nowoczesnego, a nawet baletu. To co wyróżnia ten rodzaj tańca to elementy marszowe oraz wykorzystywane rekwizyty,których nie znajdziemy w innych gatunkach.
Głównym rekwizytem każdej mażoretki jest pałka mażoretkowa, inaczej zwana batonem. Sztuczki i żąglowanie wykonywane pałką to technika TWIRLINGU. Nauka wykonywania figur z tym rekwizytem wymaga od nas cierpliwości i koncentracji. Jest za to świetnym sposobem na poprawę zdolności manualnych oraz wyostrzenie refleksu.
Kolejnym ważnym dodatkiem tańca jest BUŁAWA. Jest to nieco większa pałka mażoretkowa, wykorzystywana głównie przez Tamburmajorki. Wykonywanie twirlingu oraz wyrzutów tym rekwizytem jest niezmiernie widowiskowe, lecz przy tym równie trudne, dlatego też w niewielu grupach wykorzystuje się buławę.
Inne rekwizyty wykorzystywane przez zespoły mażoretek to flagi, wstążki gimnastyczne oraz pompony.
Mażoretki rezentują bardzo ciekawy i zjawiskowy taniec sceniczny oraz paradny, uświetniając swoją obecnością wiele miejskich uroczystości.