header maz1

logo kckMuszkieterki Zespół Kwidzyńskich Mażoretek powstał w 2004r. działając przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej HELIKON, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Nowowiejskiego w Kwidzynie. Początkowo grupa brała udział w paradach ulicznych oraz występach i pokazach Orkiestry. Pierwszym instruktorem grupy była Pani Ewa Jamrozek. Od 2012 roku grupę prowadzi instruktor Pani Monika Szerszeń.

Obecnie zespół Muszkieterek współpracuje z Młodzieżową Orkiestrą Dętą HELIKON działającej przy Szkole Muzycznej I st. im. F. Nowowiejskiego w Kwidzynie, a także z Kwidzyńskim Centrum Kultury.

Oprócz defilad z orkiestrą, prezentowanych głównie podczas uroczystości miejskich oraz przeglądów orkiestr dętych, zespół prezentuje pokazy sceniczne do muzyki Orkiestry Dętej HELIKON. Zespół posiada również bogaty repertuar choreografii scenicznych do muzyki nowoczesnej. Zespół pracuje w trzech grupach wiekowych. Grupa prezentuje choreografie głównie z pałką mażoretkową, buławą oraz pomponami. W repertuarze znajdują się choreogrfie sceniczne, duety, solo oraz układy defiladowe i przemarsze. Podczas przemarszy towarzyszących Kwidzyńskim uroczystościom oraz wielu innych występów z Orkiestrą, Muszkieterkom towarzyszy grupa taneczna mażoretek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kwidzynie. Wspólnie tworzymy bardzo liczną grupę tancerek, co szczególnie podczas przemarszu wygląda zjawiskowo.

Jednym z największych osiągnięć grupy jest zdobycie II miejsca na Mistrzostwach Mażoretek Polski Północnej w Chełmie oraz I miejsce w kategorii duet w tych samych mistrzostwach. Kolejnym osiągnięciem zdobytym we wspólnym repertuarze z Orkiestrą Dętą Helikon było I miejsce w Przegladzie Orkiestr Dętych w Chełmie. Mażoretki wraz z Orkiestrą dwukrotnie gościły w programie telewizyjnym "Jaka to Melodia".